Hlavní sezóna
V DR je od listopadu do dubna, kdy je země nejnavštěvovanější a teploty se pohybují přes 26 stupňů. Od června do srpna bývá tepleji a prší minimálně, teploty přes 34 stupňů. Velmi záleží i na oblasti, ve které se nacházíte, například provincie Monte Cristi je velmi suchá, rostou tam kaktusy a po celý rok jsou srážky minimální a teploty vyšší. Kvůli vysoké vlhkosti se připravte na daleko vyšší pocitové teploty v celé zemi. Je zde stále teplo a převážně slunečno, takže pokud nechcete přeplněné pláže, vyberte si na dovolenou konec léta či začátek podzimu.
Období dešťů
Měly by se objevovat od května do června a od října do listopadu. Realita je ze zde taková, že se podíváte na předpověď počasí, má pršet minimálně 10 dní po sobě a přes den neprší ani jednou. Srážky bývají častěji v noci. Samozřejmě je to příroda, může se stát, že bude silný déšť 4 dny, ale stává se to opravdu výjimečně. Deště bývají silné, krátké a bez větru. V hlavních turistických provinciích se není čeho bát. Poslední ničivé záplavy byly v Santo Domingu a to hlavně díky nedostatečnému odvodňovávacímu systému. Punta Cany, Bayahibe ani severu ostrova se nijak nedotkly.
Řasy
Jedna z nejčastěji kladených otázek. Je to složité téma, které ovlivňuje spousta faktorů. Největším problémem jsou sargasové řasy ze Sargasového moře a to v letním období. Tyto řasy způsobují problém v celém Karibiku. Neobjevují se však všude a stále. Nejrizikovější bývá letní období. Neznamená to však, že zde nejezdit. Palmy, bílý písek a tyrkysová barva moře je velkým lákadlem, stejně jako lákavá nabídka zájezdů. Od ledna do března se zde řasy téměř nevyskytují. Předpověď řas je jako předpověď počasí. Nemusíte je zažít vůbec nebo naopak celou dovolenou, nebo jedno dopoledne. U hotelových pláží je každý den odklízí, někde narazíte i na záchytné sítě v moři. Oblast Bayahibe nebývá zasažena nebo velmi minimálně. Na severu ostrova řasy většinou nebývají. Takže říct obecně kde jsou, kde nejsou nelze, ale pokud jsou, tak v létě a to pouze někde. Řasy ovlivňuje teplota vody, bouře v oceánech, vítr, vlny, mořské proudy. Ale hlavním problémem je přemnožení řas způsobené globálním oteplováním, vypouštěním odpadních vod a hnojiv z Brazilských řek a prach ze Sahary. Odklízení řas je velmi nákladné. Odhad množství řas v oceánu činí 20 mil tun a jde vidět i z vesmíru. Problém není novinkou a množství se zhoršuje přes 10 let. Byť jsou řasy útočištěm pro mořské ryby a úhoře, v této míře jsou více škodné. Široké pásy zabraňují průniku světla a ohrožují tak koráli, ryby a zabraňují želvám průnik na břeh pro kladení vajíček.