Nákupy, suvenýry, policie, služby a na co si dát pozor.
Nákupy, suvenýry, policie, služby a na co si dát pozor.

Nákupy, suvenýry, policie, služby a na co si dát pozor.

suvenýry kupujte v obchodech, kde mají ceny. Suvenýry se dají koupit i v supermarketech. Pokud se vám líbí něco, co nemá cenovku, vždy se předem zeptejte. Cenu si usmlouvejte klidně na půlku.
pozor na dominikánské pomocníky. Pokud vám někdo nabídne pomoc s kufrem na letišti, s nákupem do auta, odnesení čehokoliv, vždy za to budou chtít peníze. Odmítněte slovy „No, gracias“ (ne, děkuji)
V restauraci chtějte účtenku, může se vám stát, že zaplatíte za něco, co jste neměli. Navíc kontrolujte, zda je v ceně uvedená daň ITBIS a spropitné. Je celkem běžné že vám na účtence přibyde 28% (18% daň a 10% spropitné). Reklamace není možná, je to zde legální.
nenoste s sebou doklady, odfoťte si je do telefonu a při případné „kontrole“ policisty jim vysvětlete, že z bezpečnostního hlediska jste si je nechali na hotelu. Nenechte se zastrašit, někdy vám budou chtít dát pokutu za úplnou hloupost – policie je zde velmi zkorumpovaná a takto si přivydělávají bokem.
– spolehlivá je policie CESTUR (nově POLITUR) – slouží pro turisty a jsou velmi ochotní vám pomoci. V případě potřeby volejte na 809-222-2026 nebo 809-222-2123
– pokud si nechcete půjčovat auto nebo motorku, existuje tady služba „motoconcho“ – je to vlastně taxi motorka, někdy mívají reflexní vesty s označením – cesta po měste je cca 200 RDS – cenu si vždy dohodněte předem, smlouvejte. O možnostech dopravy se dočtete zde.
– Pokud si v baru objednáte drink, čekejte, že bude tak 2x silnější než jste zvyklí 🙂 – Do mojita standardně nalijí tak deci rumu. Je to samozřejmě tím, že rum je tady velmi levný.
– na pláži si dávejte pozor na svoje soukromé věci.
– připravte se, že na pláži za vámi můžou přijít lokální prodejci – se šperky, kokosovým olejem, malbami, pletenými košíky, brýlemi… i poskytovatelé služeb jako masáže, manikúra, pedikúra, copánky atd. – zde je potřeba si opět domluvit cenu předem. Čím více turistické místo, tím více těchto lidí.
Larimar kupujte od domácích – velké zlatnictví a obchody mají vysoké přirážky.
Mamajuana – láhev /0,7 l/ určitě nestojí 50 USD 🙂 – jen tak pro info – hlavně v Punta Cana a Bayahibe na vás budou chtít vydělat. Kupujte v supermarketu. Můžete si koupit i pouze koření a namíchat si nápoj sami z medu, červeného vína a rumu.
Rum – jaký rum koupit? – Záleží podle vaší chuti, běžné značky zde jsou Brugal, Barcelo či Bermudez. Siboney nebo Aneyo. Taksito a Macorix. Já osobně doporučuji Brugal Leyenda, je to jeden z dražších rumů, ale v Evropě stojí několika násobně více. Je příjemně nasládlý s výraznými tóny po Sherry. V obchodech najdete širokou škálu, standardně Brugal i Barcelo jsou suché nesladké rumy, oblíbené jsou ochucené rumové likéry. Průměrná cena jedné lahve rumu je okolo 500-800 RDS.
pošta – nedoporučuji využívat služby Dominikánské pošty – nefunguje spolehlivě. Pokud chcete poslat pohled, využijte například online pohlednice pokud je dostupná ve vaši zemi. Navíc pošlete pohled s vlastní fotkou za pár peněz.

error: Content is protected !!